מדור טיפים | סוכרת הריון

סוכרת הריונית היא מצב של חוסר איזון ברמות הסוכר בגוף,  היפר – סוכר גבוה מדי או היפו – נמוך מדי. בשני המצבים חשוב ביותר לעקוב ולטפל בו כראוי.

קיימות 2 אפשרויות לבדיקת מצב הסוכר בגוף

הראשונה – בבדיקת העמסת סוכר.
כשמה כן היא, מעמיסים כמות סוכר גבוהה בגוף, ובודקים את רמות הסוכר בדם אחרי זמן קבוע. יש את ה50 ויש את ה100

יש עוד אפשרות לבדוק בבדיקה ביתית ע"י גלוקמטר – מד סוכר – הבדיקה מתפרסת על פני כמה ימים שבודקים אחרי כל ארוחה ובבוקר אחרי השינה את רמות הסוכר ואז ניתן לקבל תמונה ברורה האם יש סוכרת או לא.

דרכי הטיפול בסוכרת

בכל מקרה של סוכרת הריונית חשוב עד קריטי להקפיד על תזונה דלת פחמימות ודיאטה מותאמת לסוכרת

אגב – התזונה הזו מתאימה לכל אחד ואחת ללא קשר מיוחד להריון,  בד"כ תזונה בריאה יותר ששומר על ערכים תקינים של אינסולין בגוף לאורך כל היום.

לפעמים הסוכרת מתאזנת על ידי תזונה טובה ולרוב זה מספיק.  יש מצבים שדרוש גם ליטול תרופות לאיזון הסוכר ואפילו הזרקת אינסולין יומיומית במקרים שזה לא מספיק. 

 העיקר שערכי הסוכר יהיו תקינים

למה חשוב כל כך להקפיד? 

תינוקות סוכרתיים נוטים להגיע למשקל גדול,  ולצבור שומנים באזור הכתפיים מה שעלול לגרום לקושי בחילוץ הכתפיים בלידה, והאם חווה לידה קשה יותר. כליאת כתפיים זהו מצב שבו הראש יוצא והכתפיים נכלאים באגן.  (בד"כ הרופאים ינסו לחלץ אותו בכוח וזה הליך העלול לגרום לנזק לאמא וגם לתינוק🙁 ולא תמיד הוא הפיך)

לפעמים תינוקות סוכרתיים דווקא נוטים לשמור על משקל נמוך – עד נמוך מדי. 

יש תינוקות שנוטים לסבול מצניחת סוכר אחרי הלידה ובימים הראשונים מה שמצריך מעקב צמוד ולראות שהוא שומר על ערכי סוכר תקינים.

בכל מקרה,  אם התברר שזכית במתנת סוכרת הריונית, כדאי לדעת שזה לא סוף העולם. על ידי טיפול נכון אפשר לצלוח את ההיריון ולהגיע ללידה במצב טוב.

ולסיום – המלצה חמה לנשים שגילו סוכרת הריונית

תשמרו גם אחרי הלידה, ובאופן כללי על תזונה דלת פחמימות ומותאמת סוכרת מכיון שלנשים שפיתחו סוכרת הריון יש סיכון גבוה יותר לפתח סוכרת רגילה, גם לא בהריון.

נכתב על ידי:

מרים בלוי – דולה, מדריכה להכנה ללידה, מומחית בזירוזי לידה טבעיים ומטפלת ברפואה משלימה (מכון רילקס – רפלקסולוגיה, עיסוי, ייעוץ תזונה). ניתן לפנות במייל או בטלפון 0547922247

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *