יצאת לחל"ת לפני ההיריון או אחריו?

מתברר שזו שאלת הרת גורל, אבל עכשיו יש סיכוי שהמאמצים ישאו פרי.

לפני ימים ספורים בקשנו בקבוצות "לידה זה כח" פרטים של נשים הרות הנמצאות בחל"ת קורונה מתחילת ההיריון, ולכן, על פי החוק הקיים בביטוח הלאומי, הן לא זכאיות לדמי לידה.

תוך זמן קצר הביטוח הלאומי יצא בפוסט הסבר שמשמעותו: אתן לא לבד! אנחנו מנסים לשנות את הכללים בהתאם לסיטואציה המוזרה של הקורונה ולפני פיזור הכנסת.

והרי הוא לפניך:

קיבלתן דמי אבטלה בכל תקופת ההיריון? שימו ❤️ לפוסט הזה

נשים שנכנסו להיריון בזמן החל"ת ולא עבדו בכלל בתקופת ההיריון – לפי החוק הקיים לא יוכלו לקבל דמי לידה או דמי אבטלה לאחר הלידה.

במשבר הקורונה נקלענו למצבים אבסורדיים בהם על פי החוק, ישנה פגיעה בזכויות סוציאליות בסיסיות של אוכלוסיות מסוימות, וככל שהמשבר מתמשך, יותר מהן משלמות את המחיר.

המחוקק לא נתן את הדעת לתוצריו של משבר כזה קיצוני וכעת הביטוח הלאומי מבקש לשנות את החוק בשבילכן כדי לשנות את המצב הזה.

👈 ההסבר המלא:

נכון להיום, רק אם הפסקת לעבוד במהלך ההריון, את זכאית לדמי לידה. אבל אז הגיעה הקורונה ויצרה מצב בעייתי אם נכנסת להיריון בזמן החל"ת ומאז את מקבלת דמי אבטלה – כלומר הפסקת לעבוד לפני שנכנסת להיריון.

החוק הקיים לא מאפשר לנו לשלם לך דמי לידה במקרה כזה. ולמה לא תוכלי להמשיך לקבל דמי אבטלה?

כדי לקבל דמי אבטלה, את חייבת להיות זמינה ופנויה לעבודה – כאמור, זה החוק. אבל במקביל, לפי חוק עבודת נשים, אסור להעסיק אותך בתקופת הלידה וההורות (חופשת הלידה) – לכן גם דמי אבטלה לא ניתן לשלם בתקופה שלאחר הלידה. זה לא פוגע רק בכן, האמהות, אלא גם באבות שלא יוכלו לממש את זכאותם לדמי לידה לאב. רק אם האם זכאית לדמי לידה אז האב יכול להחליף אותה בחלק מהתקופה ולקבל בעצמו את דמי הלידה.

👈 אז מה קורה עכשיו?

אנחנו נאבקים כרגע כדי לתקן את המצב הזה מהר לפני שהכנסת מתפזרת, ונמצאים בשיחות כבר תקופה ארוכה עם משרד האוצר כדי להביא לתיקון החוק בהקדם. זה המצב וחשוב לנו שתדעו אותו. אנחנו כמובן נעדכן בהמשך אם יהיו שינויים.

רוצה להיות מעודכנת? רוצה להצטרף לקבוצה כדי לדעת הכל ובזמן? שלחי מייל או וואטסאפ להנהלת "לידה זה כח"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *